מהו קובץ SITEMAP ואיך זה עוזר לקידום אתרים?

מתוך "דיבור צפוף" (הפינה הקבועה שלי ב Askpavel) – על מפת אתר וקידום אתרים

כשאנחנו חושבים על בניית אתר ועל קידומו בגוגל אז פעמים רבות אנו חושבים בעיקר על ההיבטים הוויזואליים יותר כמו מראה האתר, זמן הטעינה, ממשק המשתמש, התוכן באתר וכיוצא באלו. פחות יוצא לקחת בחשבון את הפרטים הטכניים "מאחורי הקלעים", אך אלו יכולים בהחלט להיות חשובים מאוד בקידום האתר בגוגל ובהפיכתו ליעיל וידידותי יותר למשתמש. אחד ההיבטים המרכזיים בהקשר זה הוא קובץ ה-SITEMAP, או מפת האתר. נסביר אודותיו וכיצד הוא עוזר לגוגל לזחול באתר שלכם ולדרג אותו.

פרוטוקול מפת האתר הוא כלי טכני המאפשר לוובמאסטר או לבונה האתר ליידע את גוגל (ומנועי חיפוש אחרים כמובן) אודות כתובות URL ספציפיות באתר, אלו עמודים שמנוע החיפוש יכול לזחול בהם, לאנדקס אותם ולדרג אותם כחלק ממכלול דירוג האתר כולו.

קובץ sitemap.xml

הפורמט הנפוץ והשימושי ביותר ליצירת מפת אתר הוא באמצעות קובץ sitemap.xml, זהו קובץ XML שנמצא בספריית השורש באתר. לצד פירוט העמודים באתר שמנוע החיפוש צריך ויכול לסרוק, מפת האתר כוללת פרטים נוספים אודות העמודים הספציפיים האלו – פרטים שעוזרים לייעל את תהליך הסריקה ועוזרים לגוגל לדעת כמה שיותר פרטים רלוונטיים על העמוד ואי לכך על האתר בכללותו.

כך למשל, כאשר יש באתר שלכם תוכן פלאש או תוכן ויזואלי אחר שגוגל מתקשה לסרוק או שאינה יודעת כלל "לקרוא" אותו, במפת האתר מפרטים מה בדיוק יש בעמוד וכך מתגברים במידה מסוימת ויעילה על כך וכן מאפשרים לגוגל להבין מה יש באתר ולהשתמש במידע לצורך שיפור דירוג העמוד והאתר.

באופן עקרוני וכללי, כיום לכל אתר מומלץ שיהיה לו קובץ SITEMAP מקצועי ועדכני. הדבר בעיקר נחוץ וקריטי באתרים גדולים עם כמויות גדולות או צומחות של תוכן וכמו כן כאשר באתר נעשה שימוש רב יחסית בתכנים שגוגל מתקשה לקרוא אותם כמו פלאש, AJAX או סילברלייט. מפת אתר עדכנית ומפורטת מונעת תקלות זחילה של גוגל באתר, מורידה את הסיכון שמנוע החיפוש יפספס דפים באתר ועוזרת לגוגל להבין את מהות האתר, את הסדר שלו ואת הדירוג שעליו לקבל יחד עם כל הפרמטרים הרבים המשפיעים על עמוד תוצאות החיפוש ועל הפעילות הפרסומית בפלטפורמות של גוגל.

מה עוד גוגל שואבים ממפת האתר?

לצד העובדה שקובץ SITEMAP עוזר לגוגל להבין אילו עמודים קיימים באתר וגם להבין מה יש בעמודים עם תכנים עשירים שהמנוע לא מסוגל לקרוא, יש לאחזקה יעילה של קובץ זה יתרונות נוספים מבחינת המידע שגוגל מקבלת ממנו.

בכל מקרה מומלץ ורצוי לייצר ולהטמיע מפת אתר יעילה ונכונה באתר שלכם. זה רק יכול לשפר את הדירוג שלכם בגוגל ולא יכול לפגוע בדירוג או לגרום לעונשים מצד מנוע החיפוש.

שמוליק דורינבאוםעוד מאמר מאת שמוליק דורינבאום, מרצה מומחה לקידום אתרים כבר מעל לעשור, רוצים ללמוד אונליין על קידום אתרים במספר שעות של סרטונים וקבצים מוכנים שהכנתי עבור התלמידים שלי? היכנסו ולמדו בעצמכם